Hitler’in Öldükten Sonra Muazzam Servetine Ne Oldu? Vasiyeti ve Tek Varisi Kimdi?

Adolf Hitler, 30 Nisan 1945’te Nazi Üçüncü Reich’ın yıkılmasıyla intihar ederek öldüğünde, kendisi ve en yakın müttefiklerinin kendilerini Alman ordusunun ağır bombardımanından korudukları bir dizi yer altı odası olan “Führerbunker”e zorla kapatılmıştı . Berlin Savaşı sırasında Sovyet kuvvetleri. Söz konusu sığınak, Nazi liderinin 1938’de “insanlar üzerinde bir izlenim bırakmak” için yaptırdığı görkemli bir ana konut olan Yeni Reich Şansölyeliği’nin birkaç metre aşağısında inşa edilmişti . Yeni binasını inşa etmekle görevlendirilen Albert Speer’in anıları olan “Üçüncü Riech’in İçinde” ye göre , Hitler ona binayı hızlı ama “sağlam bir yapıya sahip” yapmasını emretmiş ve ona şunu söylemişti: “Maliyet önemsizdir.”

Yeni Reich Şansölyeliği ertesi yıl inşa edildi ve Naziler yenilene kadar Üçüncü Reich’ın merkezi oldu. İnşaatının öyküsü, diktatörün Alman hazinesi üzerinde etkili bir şekilde kişisel kontrole sahip olduğu ve imparatorluğu çökmeden önce kendine ait büyük bir servet biriktirdiği, Hitler’in her arzusunu yerine getirmek için emrinde olan büyük fonları gösteriyor. Peki gücünün zirvesinde olan Hitler’in değeri ne kadardı ve muazzam servetine ne oldu? Kısa cevap, çoğunun çalındığı kişilere iade edildiği veya savaş sonrası Alman devletlerine iade edildiğidir. Ancak birçok ölümde olduğu gibi, mirasçısı olduklarını iddia edenlerin de dahil olduğu dikkate değer bir hukuk mücadelesi de yaşandı. Detaylar burada…

HİTLER’İN MUAZZAM SERVETİ

Adolf Hitler karşılaştırmalı yoksulluğun olduğu bir geçmişten geliyordu. Alman ordusunda hizmet etmek ve Viyana’da bir sanatçı olarak adını duyurmaya çalışmak arasında sık sık geçim sıkıntısı çekiyordu. Tarihçi Ian Kershaw’a göre ( The New York Times aracılığıyla), bu dönemde, durumundan hüsrana uğrayan Hitler, Alman devletinde gördüğü eksikliklerin suçunu kimlere yükleyeceğine dair kafasında günah keçileri oluşturmaya başladı . Bundan sonra, Almanya’nın Yahudi nüfusuna ve komşu uluslara duyduğu nefret, dünya görüşünün merkezi haline geldi ve ” Mein Kampf ” veya “Mücadelem” adlı kitabının ana konusunu oluşturdu .

Hitler’in Nasyonal Sosyalist (Nazi) Parti ile iktidara gelmeye çalıştığı 1925 ve 1926 yıllarında iki cilt halinde basılan kitap, sonunda büyük bir para kazandırıcı haline geldi; onun siyasi entrikalarını finanse etmenin yanı sıra Nazi lideri için kişisel zenginlik de yarattı. . Naziler iktidara geldiğinde, her yeni evli çifte bir kopya verildi, bu da satışları artırdı ve ona yılda yaklaşık 12 milyon dolara eşdeğer bir gelir sağladı. Ayrıca resmi hükümet portrelerinden telif ücretlerinden de büyük miktarda para kazandığı bildirildi.

Hitler ve Naziler, zengin hayırseverlerin bağışlarının yanı sıra siyasi pozisyonlarından aldığı maaşla da canlandı. Ancak Hitler iktidara geldiğinde bile vergi ödemeyi reddetti. 1933’te Yetki Yasası’nın kabul edilmesiyle Hitler, Şansölye ve Başkanlık rollerini pekiştirdi ve Almanya’nın mali durumuyla ilgili istediği gibi hareket edebilen çok güçlü bir diktatör olarak konumunu sağlamlaştırdı. Ertesi yıl Hitler kendisini vergiden muaf tuttu. ​

HİTLER’İN ÖLÜMÜ SIRASINDAKİ MAL VARLIĞI

Führerbunker’de mahsur kaldığı ve Üçüncü Reich çevresinde çökmekte olduğu halde, Adolf Hitler, bugün onu gezegendeki en zengin insanlardan biri olarak kabul edecek muazzam miktarda varlığa sahip olmaya devam etti; birçok kaynak, kendisinin öyle olduğunu iddia ediyor. multi-milyarderle eşdeğerdir. Berlin Savaşı’nda en sonunda yıkılan Yeni Reich Şansölyeliği’nin yanı sıra Hitler’in, Bavyera’da Berghof adında bir ev ve Münih’te bir daire de dahil olmak üzere birçok özel konutu vardı ve ayrıca bir sarayın yeniden geliştirilmesi için bir servet yatırmıştı. Polonya’nın Poznan şehrinde. Naziler aynı zamanda meşhur yağmacılardı; Genişlemeleri sırasında, çoğu Alman Merkez Bankası’nda tutulan çalıntı sanat eserleri ve altınlardan bir servet biriktirdikleri biliniyordu. Her ne kadar bu varlıkların kişisel olarak Hitler’in değil, Reich’ın elinde olduğu tanımlansa da, diktatör olarak ulusun hazinesinden istediği gibi yararlanmakta özgürdü.

Öldüğü sırada banka hesaplarında ne kadar tuttuğunu bilmek imkansız olsa da, The New York Times gibi kaynaklar onun “zengin öldüğünü” öne sürüyor ve çeşitli şekillerde en azından bir multimilyarderin eşdeğeri olarak tanımlanıyor. Ancak Wilder’ın bazı tahminleri zirvedeyken 1 trilyon dolarlık varlığı kontrol etmiş olabileceğini iddia ediyor.

HİTLER’İN SON VASİYETİ VE VASİYETİ

İntiharından bir gün önce, Nazi saltanatının sona erdiğini anlayan Adolf Hitler, son vasiyetini ve vasiyetini yazdırdı. Bu filmde, yakında mağlup olacak diktatör, Üçüncü Reich’ın çöküşünden sorumlu olmakla suçladığı eski müttefikleri de dahil olmak üzere düşmanlarına karşı sövüp sayıyor ve kesin ölümünden önce uzun süreli ortağı Eva Braun ile evlendiğini ilan ediyordu. . Ayrıca ölümünden sonra şunları iddia etti: “Sahip olduğum şey – herhangi bir değeri olduğu sürece – [Nazi] partisine aittir. Parti artık var olmazsa devlete ait olacaktır. Devlet de yok edildiyse artık benim başka bir kararıma gerek yok” ( Eisenhower Kütüphanesi’ne göre ).

Hitler ayrıca, hiçbir zaman kendi kişisel tatmini için bir araya getirilmediğini, bunun yerine “sadece memleketim Linz ad Donau’da bir sanat galerisi oluşturmak için” bir araya getirilmediğini iddia ettiği sanat koleksiyonundan da bahsediyor. Belge, Hitler’in seçilmiş vasisi, Hitler’in vasiyetine göre merhum liderin eşyaları arasından istediği hatıraları alabileceğini söyleyen sadık Martin Bormann’ın gözetiminde Führerbunker’den kaçırıldı ve annesi olan kardeşlerine duygusal eşyalar teklif edildi. hukuk ve yardımcıları.

VARLIKLARI BAVYERA’YA İADE EDİLDİ

Elbette, Nazi Almanyası’nın Müttefik kurtarıcılarının, bugün II. Dünya Savaşı’na ve Holokost’a katılan 40 milyon insanın ölümüne yol açtığına inanılan faşist diktatörlüğün arkasındaki adamın son isteklerini yerine getirmesi pek mümkün değildi . Son vasiyeti ve vasiyeti, Berlin Muharebesi’nden sonra nihayet Müttefik kuvvetlerin eline geçtiğinde, yasal bir belgeden çok antika olarak değerlendirildi; bir kopyası Başkan Harry S. Truman’a sunuldu ve daha sonra Berlin’de sergilendi. ABD Ulusal Arşivleri.

Ancak, bir bakıma vasiyeti kısmen yerine getirildi, yani servetinden geri alınabilecek kısım (mali durumunun kesin düzenlemesi bugün bile hâlâ bir spekülasyon meselesi) devlete devredildi. Hitler’in durumunda, “Mein Kampf” adlı kitabının bilinen fonları ve fikri mülkiyet hakları, Bavyera federal eyaletine devredildi; bu durum, Hitler’in ölümünden sonra telif hakkı süresi nihayet 2010’larda sona erene kadar kitabın Almanya’da daha fazla yayınlanmasını yasakladı. . Hitler’in kayıtlı olduğu Bavyera, Hitler’in hayatta kalan Alman konutlarının ve diğer tanımlanabilir varlıklarının kontrolünü de ele geçirdi. 1996 yılında, müfettişlerin, Hitler’e ait milyonlarca telif hakkını barındırabilecek ek İsviçre banka hesaplarını ortaya çıkardıklarına inandıkları yaygın olarak bildirildi.

HİTLER’İN TEK VARİSİ

Ancak hikaye burada bitmiyor. Savaşın bitiminden sonra Adolf Hitler’in tutulduğu dünya çapındaki küçümsemeye, Nazi toplama kampları ve 6 milyon insanın hayatına mal olan soykırımın gerçekliğinin açığa çıkmasına rağmen, kız kardeşi Paula kamuoyunun gözüne girdi.

Ancak Paula’nın miras iddiası, Hitler’in cesedinin, ölümünden kısa bir süre sonra Şansölyelik bahçesinde Eva Braun’la birlikte yakılarak küle dönüşmesi nedeniyle, uzun yıllar boyunca karmaşık bir hal aldı. Olay yerinden toplanan kemik parçalarının ölü Führer’e ait olduğunun doğrulanması onlarca yıl alacaktı.

Yine de Anton Joachimsthaler’in “Hitler’in Son Günleri: Efsaneler, Kanıtlar, Gerçekler” kitabına göre Paula, 1952’de Hitler’in Münih’teki dairesine taşındı ve ölüm belgesi olmamasına rağmen hukuki mücadelesine devam etti. 1 Haziran 1960’ta öldü. Hitler’in bilinen mal varlığının üçte ikisini oluşturan mirası nihayet beş ay sonra ona verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x